Dergi / Sayı Bilgileri GERİ DÖN
ISSN 2147-2483
E-ISSN -
Periyod Yılda 2 Sayı şeklinde yayınlanır
Makale Bilgileri
Yazar(lar) Armağan ÖRKİ
Kurum(lar)
Görüntülenme 2641
Paylaşım
SURİYE İÇ SAVAŞI ÜSTÜNE
Özet

Bu makale Suriye İç Savaşı’na odaklanmıştır ve tarihini, nedenlerini, gelişimini, mevcut durumunu ve olası sonuçlarını anlamaya çalışmaktadır.

Makale Suriye nüfusunun etnik, dinsel ve politik kültürünün yapısından bahsetmektedir. Bu bilgiler, vatandaşların eğilim ve beklentilerini anlayabilmek için önemlidir. Ayrıca şu an ki İç Savaşı anlayabilmek için takip eden bölüm yakın tarihidir. Tarihi, Osmanlı’nın son dönemlerinden Baas Partisi’ne kadar Fransız mandası, Suriye Cumhuriyeti ve Birleşik Arap Cumhuriyeti’nden söz etmektedir. Her dönem politik tepkileri göstermektedir ve bunlar sağlam bir temel oluşturmak için yararlıdır.

Makalenin ana kısmı dördüncü bölümdür ve bu bölüm yediye ayrılmıştır. Arap Baharı ve İç Savaşın nedenleri ve durumu ilk iki bölümdedir. Suriye yönetimine ve muhaliflere yapılan uluslararası destek sonraki iki bölümde detaylandırılmıştır. Sonrasında, mevcut durum (Mart 2015) özellikle basın kaynaklarıyla detaylandırılmıştır. Burada ayrıca savaşın beş tarafıyla ilgili bir başka bölüm bulunmaktadır: Beşşar Esad, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Demokratik Birlik Partisi (PYD), Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ve El-Nusra. Bölümün sonunda Suriye İç Savaşı’yla ilgili bazı temel öngörülerden bahsedilmiştir. Saddam sonrası Irak ve Arap Baharı sonrası Mısır ve Libya, dış müdahale, yerel güçlerle sonuçlandırılmadan esinlenilmiştir. Son olarak, makalede yalnızca Suriye için değil, özellikle komşuları olmak üzere diğer tüm devletlerle ilgili olası önemli sonuçlardan bahsedilmiştir.

İlgili makale, kitap ve basın kaynakları makalede kullanılmıştır ve İç Savaş’la ilgili bölümlerde güncel bir tablo yapmak için farklı basın kaynakları derlenmiştir.

Anahtar Kelimeler: Suriye İç Savaşı, Suriye, Arap Baharı