Arşiv
Dergi Künyesi GERİ DÖN
Dergi Hakkında Yayın Kurulu Makale Gönderme
ISSN -
E-ISSN 2564-7202
Periyod Yılda 2 Sayı şeklinde yayınlanır
Web Web sitesine gitmek için tıklayın
Görüntülenme 0
Paylaşım
Dergi Hakkında

1.Doğu Anadolu Sosyal Bilimlerde Eğilimler Dergisi (DASED) (Joural of East Anatolian Social Sciences Trends) (J-EAST), Nisan ve Ekim aylarında olmak üzere yılda iki sayı yayınlanan hakemli online yayın yapan akademik bir dergidir.

2.Doğu Anadolu Sosyal Bilimlerde Eğilimler Dergisi, eğitim bilimleri, öğretmen yetiştirme, uluslararası ilişkiler, iktisat, işletme, ekonometri, maliye, siyaset bilimi, sosyoloji, kamu yönetimi, psikoloji, tarih, Türk dili ve edebiyatı, felsefe, hukuk ve din bilimleri alanlarında ulusal/uluslararası düzeyde bilimsel bir niteliğe sahip, özgün araştırma makalelerine ve derlemelere yer verir. 

3.Doğu Anadolu Sosyal Bilimlerde Eğilimler Dergisi, Açık Erişim ilkeleri gereği, makale yollama, değerlendirme ve yayınlama süreçlerinde yazarlardan hiçbir ücret talep etmemektedir.

4.Doğu Anadolu Sosyal Bilimlerde Eğilimler Dergisinde makaleler Türkçe ve İngilizce olmak üzere iki dilde yayınlanabilir. Derginin tüm sayılarına online (Dergi Arşivi bölümünden) ulaşılabilir.

5.Doğu Anadolu Sosyal Bilimlerde Eğilimler Dergisine gelen çalışmalar kör hakemlik sistemi ile değerlendirilir. Uygun bulunan çalışmalar, isimsiz olarak ilgili alanda iki hakeme değerlendirilmek üzere gönderilir. Hakem değerlendirmelerinde makale hakkında olumlu ve olumsuz görüşün eşitliği durumunda editörün görüşü alınır. Kör hakem değerlendirme süreci benimsendiğinden yazar ve hakem birbirlerinin kimliğinden habersizdir.

Yayın Kurulu

PROF. DR. BASKIN ORAN (EMEKLI ÖĞRETIM ÜYESI, ULUSLARARASI İLİŞKİLER)
PROF. DR. GEORGİANNA DUARTE ( TEXAS BROWNSVİLLE ÜNİVERSİTESİ, EĞİTİM BİLİMLERİ)
PROF.DR. NİZAMETTİN KOÇ (ANKARA ÜNİVERSİTESİ, EĞİTİM BİLİMLERİ)
PROF. DR. EREN TELLAL (ANKARA ÜNİVERSİTESİ, ULUSLARARASI İLİŞKİLER)
PROF. DR. BERRIN AKMAN (HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ, EĞİTİM BİLİMLERİ)
PROF. DR. ÇAĞRI ERHAN (KEMERBURGAZ ÜNİVERSİTESİ, ULUSLARARASI İLİŞKİLER)
PROF. DR. MUTLU NİSA ÜNALDI ÇORAL (MERSİN ÜNİVERSİTESİ, FEN EĞİTİMİ)
PROF. DR. HALUK EGELİ (9 EYLÜL ÜNİVERSİTESİ, MALIYE)
PROF. DR. AYSEL KÖKSAL AKYOL (ANKARA ÜNİVERSİTESİ, ÇOCUK GELİŞİMİ)
PROF. DR. HACI CAN (9 EYLÜL ÜNİVERSİTESİ, HUKUK)
PROF. DR. HALUK ALKAN (MARMARA ÜNİVERSİTESİ, İLETİŞİM)
PROF. DR. MUHSIN KAR (YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ, İKTİSAT)
DOÇ. DR. ÖMAY ÇOKLUK (ANKARA ÜNİVERSİTESİ, EĞİTİM BİLİMLERİ)
YRD. DOÇ. DR. MACİEJ CESARZ (WROCLAW ÜNİVERSİTESİ, AVRUPA BİRLİĞİ)

Makale Gönderme
  1. Makalenin tamamı Times New Roman, 12 punto, tek satır aralığında yazılmalıdır.  Makalenin sayfa yapısı üst, alt, sağdan ve soldan 2.5 cm olmalıdır.
  2. Paragraflar arası boşluk önce ve sonra 0 nk olmalıdır. Paragrafın girintisi 1.25 cm olmalıdır.
  3. Makalenin başlığı bütün harfleri büyük, koyu ve ortalanmış olarak yazılmalıdır. Başlıktan sonra çalışmanın yazıldığı dile göre özet yazılmalıdır. Özet 250 kelimeyi geçmemelidir.
  4. Özet 10 punto ve italik olmalıdır. Özetten sonra en çok 5 kelimeden oluşan Anahtar kelimeler eklenmelidir.
  5. Çalışmanın diğer dildeki başlığı (ana başlık Türkçe ise İngilizce, İngilizce ise Türkçedir), özeti ve anahtar kelimeleri aynı şekilde yazılmalıdır.
  6. Çalışmanın ana başlıkları koyu ve tamamı büyük harflerle, alt başlıkları ise sadece ilk harfleri büyük ve koyu olarak yazılmalıdır. Başlıklar 1./1.1/ 1.1.1. şeklinde numaralandırılmalıdır.
  7. Giriş bölümü yeni sayfadan başlamalıdır.  Sonraki başlıklar ise bir satır atlanarak devam etmelidir.
  8. Sonuç ve Kaynakça bölümleri de yeni sayfadan başlamalıdır.
  9. Makaleler, 10000 sözcüğü geçmemelidir.
  10. Türkçe makalelerde Türk Dil Kurumu’nun sözlükleri ve yazım kılavuzu dikkate alınmalı ve mümkün olduğunca Türkçe sözcükler kullanılmalıdır. Alana özgü yabancı dildeki kavramın/terimin Türkçe karşılığı kullanılırken ilgili kavramın/terimin ilk kullanıldığı yerde yabancı dildeki karşılığı parantez içinde verilmelidir.